AGA Lion Capital a respins cererea Blue Capital privind distribuirea de dividende 

A.I.
Piaţa de Capital / 29 aprilie, 16:55

AGA Lion Capital a respins cererea Blue Capital privind distribuirea de dividende 

Adunarea generală ordinară a acţionarilor Lion Capital a respins propunerea Blue Capital privind alocarea sumei de 235,4 milioane lei ca dividende, echivalentul a jumătate din profitul net realizat de fosta SIF Banat-Crişana anul trecut, conform unui raport al emitentului, publicat astăzi pe site-ul Bursei de Valori Bucureşti (BVB).

În schimb, a fost aprobată propunerea board-ului, ce presupune ca întregul profit de 470,9 milioane lei să fie direcţionat către surse proprii de finanţare.

În justificarea solicitării, Blue Capital, ce deţine 8,5% din Lion Capital, a invocat politica de dividend a Lion, însă a acuzat faptul că, deşi compania a avut profit în ultimii ani, nu a acordat dividende şi nu a explicat clar cum a reinvestit banii. Totodată, Blue Capital consideră că lipsa de transparenţă şi strategia neclară a Lion au dus la scăderea încrederii investitorilor, reflectată în discountul mare al acţiunilor, de peste 60%, motiv pentru care plata dividendelor este văzută ca o măsură necesară.

Conducerea Lion Capital a răspuns că doreşte să utilizeze resursele financiare disponibile ale societăţii în scopul creşterii activelor, obiectiv care este în concordanţă cu strategia asumată a fondului.

Anul trecut, precum şi în anii 2024 şi 2023, Blue Capital a formulat solicitări similare, care însă au fost respinse de adunarea acţionarilor fostei SIF Banat-Crişana. Asociaţia Investitorilor la SIF-uri (AISIF), împreună cu alţi actori ai pieţei de capital, au acuzat, în repetate rânduri, conducerea Lion Capital că foloseşte banii societăţii pentru a controla, prin intermediari, deciziile adunării acţionarilor, în interes propriu.

Fosta SIF Banat-Crişana a distribuit doar o singură dată dividende în ultimii zece ani, la presiunea AISIF.

Opinia Cititorului ( 2 )

Acord

Prin trimiterea opiniei ne confirmaţi că aţi citit Regulamentul de mai jos şi că vă asumaţi prevederile sale.

  1. la 16% impozit, mai bine lipsă dividende !

    știe Boby ce știe ! 

    este vina lu Bolovan, că ve-o strîns cureaua !

    Peiu dorește 8% ! 

    Acord

    Prin trimiterea opiniei ne confirmaţi că aţi citit Regulamentul de mai jos şi că vă asumaţi prevederile sale.

    cam aceeasi poveste cu minoritarii aia de la rompetrol, in fiecare an.

    Acord

    Prin trimiterea opiniei ne confirmaţi că aţi citit Regulamentul de mai jos şi că vă asumaţi prevederile sale.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Teoria dobâzii
Conferinţa BURSA “Piaţa financiar-bancară”
rominsolv.ro
eximbank.ro
danescu.ro
ziarlanegru.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

29 Apr. 2026
Euro (EUR)Euro5.1004
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3595
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.5181
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8869
Gram de aur (XAU)Gram de aur638.3798

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
boromir.ro
rod-print.ro
Cotaţii fonduri mutuale
antreprenorinvremuritulburi.ro
targulnationalimobiliar.ro
carieraenergetica.ro
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb